2013. szeptember 5., csütörtök

8/2. Ne engedj el...

Kazuo Ishiguro: Ne engedj el című könyvét olvastuk ehhez a témához. A szerzőről nincs igazán magyar nyelvű életrajz, ezért idemásolom amit találtam:



Kazuo Ishiguro
(1954- )
  •  1954. november 8-án született Nagaszakiban, Japánban.
  • 6 éves kora óta él Angliában.
  •  A Kent Egyetem angol-filozófia szakán diplomázott, majd szociális munkásként helyezkedett el Londonban.
  •  1980-ban elvégezte a Kelet-Angliai Egyetem kreatív írás tanfolyamát Malcom Bradbury irányításával, és itt ismerte meg mentorát, Angela Cartert.
  • 1982-ben országos ismertséget hozott neki Pale View of Hills című első regénye. Azóta csak az írásnak szenteli idejét.
  •  1989-ben jelent meg máig leghíresebb regénye, A főkomornyik szabadsága, amellyel elnyerte a Booker-díjat.  James Ivory Napok romjai címmel rendezett belőle filmet, amit többszörösen is jelöltek Oscar-díjra. A főszereplők Anthony Hopkins és Emma Thompson.
  •  1995-ben adták ki a The Unconsoled című regényét, amelyet a javarészt Sanghajban játszódó, melodrámába ágyazott detektívtörténet, ezt a When We were Orphans követte 2000-ben.
  •  2005-ben jelent meg a melankolikus, komor hangulatú Ne engedj el…
  •  Egy London melletti kertvárosban él feleségével, Lornával és lányával, Naomival.
  •  2005-ben fejezte be az első egész estés forgatókönyvét, amelyből Fehér grófnő címmel forgattak filmet Isabella Rossellinivel a főszerepben.

Magyarul megjelent kötetei:
Ø A főkomornyik szabadsága, 1992
Ø Árva korunkban, 2002
Ø Ne engedj el, 2006

2013. szeptember 2., hétfő

8/1. Az önfeláldozás határai

Mi az önfeláldozás?
Valamilyen cél érdekében lemondunk érdekeinkről, vágyainkról, végső esetben az életünkről.
Általában az édesanyákra mondjuk, hogy önfeláldozók, bár ott az ösztön is belejátszik a dolgokba. Jézus hozta értünk a legnagyobb áldozatot. Felsoroltunk még olyan embereket, akiket önfeláldozónak tartottunk: Teréz anya, Schweitzer Albert, Gandhi, Böjte atya.

Mikor kényszer valami, és mikor áldozat?
Az áldozatnál fontos, hogy azonosuljon a céllal az illető. Ábrahám áldozata például önfeláldozás volt?

Hol a határ a fanatizmus és az önfeláldozás között?
Háborúban a katonák áldozatot hoznak. Az öngyilkos terroristákkal mi a helyzet? Az ő szempontjukból ez önfeláldozás, a mi szempontunkból fanatizmus. Kinek van igaza? Talán a  szeretet a döntő momentum?

Donorok: Véradás, szervadás.
A donorok önfeláldozóak, hiszen a testükből adnak egy részt. Száguldó motorosokra szokták mondani: Nézzétek, jönnek a donorok! Magyarországon nemrég változtak a törvények: ma már, aki nem tiltja meg, annak halála után szerveket vehetnek ki a testéből. Ugyanis nagyon kevés felajánlott szerv volt, s mióta beléptünk az európai transzplantációs unióba, nekünk is áldozatokat kell hoznunk, hiszen mi már rengeteget kaptunk.