2013. szeptember 5., csütörtök

8/2. Ne engedj el...

Kazuo Ishiguro: Ne engedj el című könyvét olvastuk ehhez a témához. A szerzőről nincs igazán magyar nyelvű életrajz, ezért idemásolom amit találtam:



Kazuo Ishiguro
(1954- )
  •  1954. november 8-án született Nagaszakiban, Japánban.
  • 6 éves kora óta él Angliában.
  •  A Kent Egyetem angol-filozófia szakán diplomázott, majd szociális munkásként helyezkedett el Londonban.
  •  1980-ban elvégezte a Kelet-Angliai Egyetem kreatív írás tanfolyamát Malcom Bradbury irányításával, és itt ismerte meg mentorát, Angela Cartert.
  • 1982-ben országos ismertséget hozott neki Pale View of Hills című első regénye. Azóta csak az írásnak szenteli idejét.
  •  1989-ben jelent meg máig leghíresebb regénye, A főkomornyik szabadsága, amellyel elnyerte a Booker-díjat.  James Ivory Napok romjai címmel rendezett belőle filmet, amit többszörösen is jelöltek Oscar-díjra. A főszereplők Anthony Hopkins és Emma Thompson.
  •  1995-ben adták ki a The Unconsoled című regényét, amelyet a javarészt Sanghajban játszódó, melodrámába ágyazott detektívtörténet, ezt a When We were Orphans követte 2000-ben.
  •  2005-ben jelent meg a melankolikus, komor hangulatú Ne engedj el…
  •  Egy London melletti kertvárosban él feleségével, Lornával és lányával, Naomival.
  •  2005-ben fejezte be az első egész estés forgatókönyvét, amelyből Fehér grófnő címmel forgattak filmet Isabella Rossellinivel a főszerepben.

Magyarul megjelent kötetei:
Ø A főkomornyik szabadsága, 1992
Ø Árva korunkban, 2002
Ø Ne engedj el, 2006

 A könyvben szereplők önfeláldozók voltak-e?
diák: az elején nem, mert nem tudták, hogy miről van szó. Miután megtudták, már igen.
Nem vagyunk olyan távol a klónozástól, mint hisszük, hiszen a lombik bébi programban is lefagyasztják azokat, amiket nem használnak. Ez is beleavatkozás a teremtésbe.
nevelők: ők úgy érezték, hogy önfeláldozók, hiszen undorodtak tőlük. Pedagógusokban, akik igazi hivatástudattal élnek, kell az önfeláldozás. Ugyanígy a katolikus papok, szerzetesek, apácák, a pápa mind önfeláldozó, ha tisztességes. A politikusokat kezdetben szolgáknak tartották. Hol vagyunk már attól, hogy úgy érzik, szolgálniuk kell!

A könyvben felmerül az a kérdés, hogy van-e lelkük.
Természetesen van, még ha gépesítve, futószalagon hozták is létre őket. Ma is kísérleteznek felelősség nélkül: génkezelt növények, élelmiszerek. Aztán kicsúszik a kezükből az irányítás. Dolly akkor döglött meg hirtelen, amikor elérte azt a kort, amennyi az a birka kora volt, amiből klónozták. Kinek van joga beavatkozni ezekbe a dolgokba?

Teljes életet éltek a diákok?
Nem, kontrollált világban éltek. Alapvető fogalmakkal nem voltak tisztában. Határaikon belül teljes életet éltek.
Mindennek rendelt ideje van. Kathy és Tommy szerelme is ezt példázza.
Ha tudod, hogy csak rövid életed lesz, másképp élnéd az életedet?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése