1. Elválasztható-e a magánélet a munkától?
El kellene. Manapság sokkal nyíltabb életet élünk, mint régebben. A múltban a gyerekek előtt sem beszéltek ennyire nyíltan mindenről. Ma már szinte eltűntek a tabuk. Minden gyereknek külön szoba jár, mégis sokkal többet tudnak a család életéről, mint amikor egy szobában laktak.
Az internet, a facebook terjedése szinte megszünteti a magánéletet.
Ma már nem létezik olyan, hogy levéltitok, ellenőrzés alatt állunk. A csomagjainkat is kinyithatják.
2. Híres embereknek van-e magánélete?
Nem igazán. A celeb-élet egyik alapja, hogy mindig reflektorfénybe legyek. Nagy a kereslet a híres emberek életére, titkaira.
Egyes emberekért, csapatokért olyan nagy rajongás van, hogy az már imádatnak minősül. Nézzük meg például az A.S. Róma focicsapat himnuszát. Milyen áhítattal éneklik a csapat himnuszát, hogyan drukkolnak nekik, pedig ez még nem is a legnépszerűbb klub a világon!
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=sBub1acHZio
Mennyi zászló, sál! Akkor gondolhatjuk, hogy ezeknek a focistáknak az élete milyen szinten ki van tárgyalva az újságokban.
3. Hogyan lehet védeni a magánéletet?
Felháborítónak tartja az egyik könyvklub-tagunk, hogy egy mai író könyvet írt a híres magyar írók, költők magánéletéről.
A sztárok magas kerítésekkel, fákkal védik a magánszférájukat.
Nem beszélnek az életük egy részéről. Példaértékű ebből a szempontból Sinkovits Imre, Koncz Zsuzsa. Régebben ez talán könnyebb is volt.
Sztár csak a média által lehet valaki?
Itt megoszlottak a vélemények: egy tudós, egy író is lehet sztár, róluk kevesebbet tudunk.
Az első sztár talán Liszt Ferenc volt.
4. Máshogy olvasunk-e egy könyvet, ha ismerjük az író életrajzát, tudunk róla bizonyos dolgokat?
Egyesek szerint nem. Míg a többiek úgy nyilatkoztak, hogy őket befolyásolta. A bennük élő kép a szerzőről módosul. Ez pozitív, árnyaltabb is lehet. Van aki nem mindent hisz el a megjelent hírekből.
Nekem is okozhat problémát az, ha tudok az írókról valamit. Például Oscar Wilde gyönyörű szép meséket írt. Viszont amit az életéről tudok, az visszataszít. Hogy tudja ezt az ember szinkronba hozni?
5. Miért vagyunk kíváncsiak mások magánéletére?
Ez a kíváncsiság benne van az emberi természetben. Megnyugszunk, hogy ha ez meg az is megtesz kritizálható dolgokat, akkor mi is csinálhatunk ilyeneket.
A celebeknek nincs is igazi magánéletük, csak pótlékok.
Pedig a híres embereknek a felelősségük is nagy, hiszen sokaknak a példaképük.
6. Mi mennyit mutatunk meg másoknak a magánéletünkből?
Többet, mint régebben. De ezek felszínes dolgok. Panaszkodunk.
Attól is függ, hogy kinek milyen a szakmája: a tanárok, az orvosok mindig kirakatban élnek. Minden mozdulatukat figyelik. Újabban még azt sem lehet tudni, kit mikor vesznek fel mobilon és tesznek fel a netre. Ezt pedig a magánélet súlyos megsértése, és felháborító, hiszen az illető nem adta meg rá az engedélyt. Ezért mennek egyesek távolra kikapcsolódni, hogy ne legyenek ennyire szem előtt.
7. Mi lenne az ideális egyensúly magánélet és munka között?
Nincs ilyen. Rajtunk múlik, hogy mit mondunk el, hogyan öltözködünk. Van egy régi mondás:
"Ruhád után fogadnak, beszéded után eresztenek."
Valamint: "Szólj, s ki vagy, megmondom!"
Törekedjünk az egyszerűségre, talán ez a legszerencsésebb.