2014. március 23., vasárnap

II. A kémia

Ehhez a témához Per Olov Enquist: Blanch és Marie című könyvét olvastuk el.
Svédországról tájékoztató:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Sv%C3%A9dorsz%C3%A1g

Per Olov Enquist életrajza:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Per_Olov_Enquist

A kémiáról röviden:
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A9mia



  • A könyv szereplői mind létező személyek voltak. Blanche élete a kórházig igaz, de amint Marie munkatársa lesz, már nem. Nem voltak ennyire közeli barátok.
  • Érdekes a tudományok történetében, hogy az új találmányoknál, felfedezéseknél nem azok a veszélyes dolgok, amiket először képzeltek. Például a röntgen felfedezésénél azt hitték, hogy az emberek majd pornográf célokra használják, pedig ez fel sem merült, az igazi veszély a sugárzás. Itt is a Curie házaspárnál nem védekeztek a kísérletezésnél, ezért kaptak halálos sugárzást, kellett csonkolni a végtagokat, stb.
  • A hisztéria témakörével is hosszan foglalkozik a regény. Szörnyű, hogy a rokonok ezekbe az intézetekbe helyezték el a feleslegessé váló nőtagjaikat, ha meg akartak szabadulni tőlük. A hisztéria akkoriban nem azt jelentette, mint manapság. Idegbetegség volt, amit hipnózissal igyekeztek gyógyítani. Ma mániás depressziónak hívjuk. A szörnyű az, hogy ezt látványossággá tették, bemutatókat szerveztek. A szexualitás nevében?
  • A kísérletek kezdetleges körülmények között zajlottak.
  • A könyv stílusa csapongó, figyelni kell az olvasásánál. A korrajz viszont remek.
  • Marie Curie-nek nem volt boldog élete. A tudomány szolgálata nem egy hálás dolog. Megszállottnak kell lenniük. Erről mindig Akhilleusz választása jut eszembe: választhatott a hosszú, boldog, de átlagos élet, vagy a rövid, küzdelmes élet között, amely kapcsán híres lesz, örökké fennmarad a neve. Kicsit ilyenek a tudósok is.
  • Az idegengyűlölet is felbukkan a könyvben, amit Marie-nek kellett elviselnie, mint lengyel nőnek.

2 megjegyzés:

  1. Szerintem a Nobel díj elnyerése boldoggá tette, és a munkája is. Akkor vált boldogtalanná, amikor a szerelme nem vállalta őt nyilvánosan.Nehéz körülményekben kutatott, de nem adta fel.Munkássága példaértékű lehet. Ilma.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Így van. Nem az egész élete volt boldogtalan, csak egyes szakaszai. Aki azonban tudományos pályát választ, annak sok nehézséggel kell megküzdenie. Kitartása azonban tényleg példaértékű!

      Törlés