2014. május 4., vasárnap

III. Televízió

Ebben a témakörben Örkény István: Rózsakiállítás c. művét olvastuk el.
Örkény István életrajza:
http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%96rk%C3%A9ny_Istv%C3%A1n

A televízió története:
http://mmi.elte.hu/szabadbolcseszet/index.php?option=com_tanelem&id_tanelem=563&tip=0
Ez kissé a műszaki irányba vitt el minket.


Nagyon érdekes, hogy kezdetben a tv összehozta a családokat, a szomszédokat, hiszen csak kevés készülék volt, azt pedig sokan nézték (kisszékek), ma pedig, mivel lassan minden szobában van készülék, elválasztja egymástól a családtagokat. Régen a moziban filmek előtt is volt híradó. Akkoriban a tv-ből meglepő dolgokról értesültünk, pl. az idős angol királyné öltözködéséről.
Veszélye, hogy függőséget okoz. A könyv kissé morbid, nem néznénk végig a tv-ben ezeket a történéseket, emberek haldoklását. A szerplők többsége pénzért vállalta a szereplést.
A téma viszont érdekes: ki mivel foglalkozik, amikor megtudja, hogy közeleg halálának az órája?

1. Tudós: csak az érdekli, hogy kevés az idő, nem tudja befejezni tudományos munkáját. Jó lenne-e, ha tudnánk halálunk időpontját? Ő olyan, mintha kivonult volna egy szigetre, vagy ama nevezetes elefántcsonttoronyba. A házaspár nem ismerte egymást. A feleség vallomása sok mindent elmond:
" ... csak az utolsó tíz napban éreztem, hogy a felesége vagyok. Talán rossz fényt vet rám, de bevallom, haldoklása közben voltam vele először boldog. "
A férj egész életében boldog volt, mert élvezte a munkáját. Itt azon múlt kettejük boldogsága, hogy be tudta-e vonni házastársát az őt boldoggá tevő dolgokba, itt a munkába. 
A férj becsapva érezte magát, mert egy másik tudós, egy orvos nem tudott neki pontos időpontot mondani, nem élt addig, amíg a doktor mondta. Ő nem értékelte azt sem, hogy a feleségével együtt dolgozhatott.

2.  Virágkötő: ő egy jószívű asszony. Édesanyja viszont egy komisz öregasszony, aki mindenkit kihasznál. A lányát sem vette semmibe. Az öregek önzőek. A beteg asszonynak két dolog volt fontos az életében: a rózsák és a munka. A munkájában kénytelen kiteljesedni. Őszintén ki is mondja:
" Nálam a meghalás pénzkérdés."
A Rózsakiállítás felvételével a rendezőnek két célja volt: örömet okozni, és a hatásvadászat.

3. Az író, J. Nagy :  ő is munkamániás. Különben pedig egy link alak. Mintha saját maga választotta volna a halált. Végén öngyilkos lett. Sikerhajhász, mert mindenáron azt szerette volna, ha a halálát felvennék. Szerinte:
" A világon az egyetlen őszinte dolog a halál."
 Mi a rendező, Áron célja?
  • Nem kell félni a haláltól.
  • Siker.
  • Lehet-e a halált irányítani?
  • Mennyit érdemes küszködni egy jó ötletért?
  • Valódi dolgot akar filmre venni, egy dokumentumfilmet készít.
A végén feloldják azért a feszültséget. Nem minden ember vállalta volna ezt el, mind a 3 ember valamilyen módon önpusztító volt. Áron együttérez velük, bár mind a hármat belehajszolja a filmbe.

Mi a könyv mondanivalója?
 
  • halálra is fel kell készülni
  • Örkényt is foglalkoztatta ez a téma szinte egész életében
Van-e ma a tv-ben tabutéma?

Nincs, és ez nem jó. Néhány dolgot tiszteletben kellene tartani. Persze ki is kapcsolhatnánk a készüléket, ha nekünk nem tetsző dolgokat látunk benne, de az emberi kíváncsiság  ott tart bennünket.

Sokak úgy védekeznek a műsorok ellen, hogy nem vesznek tv-t.

Nem lehet burokban nevelni a gyerekeinket. Tiltani lehet dolgokat. Rajzfilmekben is sok a durvaság, de a gyerekek szeretnek borzongani, a fontos, hogy happy end legyen a vége. Fontos lenne, ha hallgatnák, és nem néznék a meséket.

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése