Mik az akarat határai? Akaratgyenge kontra zsarnok. Az akaratnak fontos szerepe van az életünkben, mégsem beszélünk róla eleget.
Jó vagy rossz az akarat? Esetleg semleges fogalom?
Lehet nagyon pozitív, például sportolóknál. Ha egy kitűzött célt el akarunk érni. Lehet azonban negatív, ha másokra akarjuk kényszeríteni.
Van egy régi mondás: Akinek nem adsz tanácsot, annak ne adj tanácsot. Nekem nagyon tetszik!
Az akarat a határozottság szinonimája, csak negatívabb. Pl.: akaratos gyerek.
Hívő életben is nagy szerepe van az akaratnak. Hogyan?
A reformátusoknál sokszor szembeállítják a szabad akaratot az eleve elrendeléssel. Pedig ezek nem ellentétes fogalmak. Attól, hogy Isten az idő felett áll, és látja, hogy mi mit fogunk határozni, attól még megvan a szabad akaratunk.
Az akaratnak nagyon fontos szerepe van a megtérésben. Ha mi nem akarunk megtérni, Isten nem fogja ránk kényszeríteni.
A Dogma c. filmnek van egy nagyon jó jelenete. Két angyal veszekszik. Az egyik kifejti, hogy Isten két élőlénynek adott szabad akaratot: az embereknek és az angyaloknak. Mind a kettő fellázadt ellene. Nem igazságos, hogy az embereknek annyi mindent megbocsát Isten, még az angyaloknak (nekik a filmben) büntetésből szenvedniük kell. Elgondolkodtató.
Hogyan elehet elkülöníteni Isten és a saját akaratunkat? El kell kérni ezt a tudást. Sokszor csak utólag látjuk.
Meddig kényszeríthetjük rá akaratunkat a többiekre?
Ennek egyik véglete a végrendelet, amikor még halálunk után is azt akarjuk, hogy az legyen, amit mi akarunk. Kicsit groteszk! Rosszindulat van ebben az elképzelésben.
Hogy mennyire kényszeríthetik ránk mások az akaratukat, az attól is függ, hogy mi mennyire engedjük. A türelmünk határaitól.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése