2013. július 17., szerda

1/2. Isten veled, Matyora

A könyv, amit a témához olvastunk: Valentyin Raszputyin: Isten veled, Matyora. Mindig tanulmányozzuk az író életrajzát is, bár itt nem sok mindent találtam magyarul róla.


Valentyin Raszputyin
(1937- )

·         1937. március 15-én született Ust-Udában, egy irkutszki faluban, Oroszországban.
·         Édesapja a helyi téeszben dolgozott, édesanyja ápolónő volt.
·         Valentyin születése után egy másik faluba, Atalantába költözött a család. Az író visszatekintve azt mesélte, hogy Szibériában nem volt könnyű az élet, de boldog gyermekkora volt.
·         Az Irkutszki egyetemen végzett, majd a helyi újságnál kezdett dolgozni. Az első rövid novelláját 1961-ben publikálta.
·         Az 1967-ben kiadott műve, a Pénzt Marijának után felvették a Szovjet Írók Egyesületébe. Ezután számos regényt publikált.
·         Nem felejtette el szülőföldjét sem, sokat tett annak kulturális felemelkedéséért, például írókonferenciát szervezett Irkutszkban.
·         Lánya, Mária 2006-ban halt meg egy repülőgép-szerencsétlenségben.

Magyarul megjelent művei:
*      Valentyin Raszputyin: Végnapok

A könyv általában mindenkinek tetszett. A kitelepítések témakör az idősebbekben személyes élményeket is keltettek. Nagyon tetszett az a  rész, amikor kimeszelik a házat, bár pár nap múlva úgyis víz alá került. De így érezte a szereplő rendben lévőnek. 
Mindig nehéz a megszokott rendből az ismeretlenbe ugrani, főleg az idősebbeknek. Az új környezetben, a lakótelepen az egyik szereplő meg is hal, mert nem képes/nem akar alkalmazkodni. 
Kedves szokás Matyorán, hogy összegyűlnek, megbeszélnek mindent esténként a szamovár mellett.
Furcsa dolog a nevelés, tisztességes szülőknek sokszor tisztességtelen gyereke lesz.Nem tudjuk, hogy miért van ez.
Érdekes a vörösfenyő (a Fenyők Cárja) ellenállása, nem tudják sehogy sem kivágni. Ez talán a természet ellenállását jelképezi az emberi mesterkedéssel szemben. 
Megrázó jelenet a könyvben, amikor a temetőt akarja a hatóság felszámolni, kiásni a halottakat. Az egyik szereplő megjegyzése az ősök meggyalázására:
Ha mi sorsunkra hagyjuk őket, bennünket is gondolkodás nélkül sorsunkra hagynak.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése