2013. december 12., csütörtök

11/2. A.S.Byatt: Mindenem

Byattnak nincs meg magyarul az életrajza. Ezúttal is köszönöm Boginak a fordítást! Ide másolom:



A.S.Byatt
(1936-  )

  • *      Dame Antonia Susan Duffy ismertebb nevén A. S. Byatt a Brit Birodalom Rendjének lovagparancsnoka (DBE) angol regényíró, költő, Booker Prize irodalmi díj nyertese. 1936 augusztus 24-én született. A Times magazin beválasztotta az 1945 utáni 50 legnagyobb brit írók táborába.
  • *      Byatt, Antonia Susan Drabble néven született Sheffield-ben. John Drabble (QC=királynő tanácsadója) és Kathleen Bloor (édesanyát Browning tudósának nevezte egy interjúban) lányaként. Domináns anyjával állandóan harcban állt a neveltetése során, ezért eléggé boldogtalannak érezte magát.
  • *      Tanulmányait két független bentlakásos iskolában végezte. A Sheffield-i középiskolában és a York-i Quaker Mount iskolában. A II. világháborúban a Sheffield városát ért bombázások következtében a család kénytelen volt York-ba költözni. Nem élvezte a bentlakásos iskolát, egyedüllétre hivatkozott és arra, hogy nehezen barátkozott.
  • *      Tanulmányait folytatta Cambridge-i Newham Egyetemen, majd az USA-beli Bryn Mawr intézményben és az Oxford-i Somerville Egyetemen. Testvére a regényíró Margaret Drabble-nek és a művészettörténész Helen Langdon-nak.
  • *      Byatt előadásokat tartott 1962 és 1971 között egyrészt a London-i Egyetemen és a Central School-on is /szintén Londonban van/, 1972 és 1983 között pedig a London University College-ban. 
  • *      Első regénye a „The Shadow of the Sun” egy domináns apa árnyékában felnövő fiatal lányról szól, amelyet 1964 publikált. A „The Game” (1967) regénye két nővér közötti dinamikát mutatja be. A családi témákat folytatja az alábbi négy regényében/amelyet családi kvartettnek is neveznek: „The Virgin in the Garden” (1978), „Still Life” (1985), „Babel Tower” (1996) és „A Whistling Woman” (2002). Still Life regénye 1989-ben PEN/Macmillan Ezüst toll díjban részesült. D.H. Lawrence „The Rainbow” és Women in Love” regényei inspirációként hatották rá a családi kvartettek regény megírásához.
  • *      Possessin (1990) regényében két irodalmár két 19. századi költő után kutat, egy rejtélyt felfedezve. Elnyerte a Man Booker díjat 1990-ben és film is készült belőle 2002-ben.
  • *      Byatt „Angels & Insects” regényéből szintén sikeres film készült, amelyet Oscar Díjra jelöltek 1995-ben. A „The Children’s Book” regényét jelölték a 2009-es Man Booker díjra és megnyerte a James Tait Black emlékdíjat.
  • *      Ismert rövid novelláiról, Byatt-re hatással volt Henry James és Gerorge Eliot, valamint Emily Dickinson, T. S. Eliot és Robert Browning. Ezekben a művekben a realizmus a fantáziával átszőtt naturalizmussal keveredik. A novellás gyűjteménye az alábbi: „Sugar and Other Stories” (1987), „The Djinn in the Nightingale's Eye” (1994), „Elementals: Stories of Fire and Ice „ (1998), Little Black Book of Stories (2003). Írt tündérmeséket is. Könyvei tükrözik a folyamatos érdeklődését az állattan, rovattan, földtan, Darwinizmus iránt.
  •      A.S. Byatt 1959-ben ment férjhez Charles Rayner Byatt-hez. Egy lányuk született valamint egy fiúk, aki 11 éves korában autóbalesetben elhunyt. A házasságukat 1969-ben felbontották. Két lánya van második férjétől Peter John Duffy-tól. 

2013. november 30., szombat

11/1. A magánélet határai

1. Elválasztható-e a magánélet a munkától?

 El kellene. Manapság sokkal nyíltabb életet élünk, mint régebben. A múltban a gyerekek előtt sem beszéltek ennyire nyíltan mindenről. Ma már szinte eltűntek a tabuk. Minden gyereknek külön szoba jár, mégis sokkal többet tudnak a család életéről, mint amikor egy szobában laktak.
Az internet, a facebook terjedése szinte megszünteti a magánéletet.
Ma már nem létezik olyan, hogy levéltitok, ellenőrzés alatt állunk. A csomagjainkat is kinyithatják.

2. Híres embereknek van-e magánélete? 

Nem igazán. A celeb-élet egyik alapja, hogy mindig reflektorfénybe legyek. Nagy a kereslet a híres emberek életére, titkaira.
Egyes emberekért, csapatokért olyan nagy rajongás van, hogy az már imádatnak minősül. Nézzük meg például az A.S. Róma focicsapat himnuszát. Milyen áhítattal éneklik a csapat himnuszát, hogyan drukkolnak nekik, pedig ez még nem is a legnépszerűbb klub a világon!

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=sBub1acHZio

Mennyi zászló, sál! Akkor gondolhatjuk, hogy ezeknek a focistáknak az élete milyen szinten ki van tárgyalva az újságokban.

3. Hogyan lehet védeni a magánéletet?

Felháborítónak tartja az egyik könyvklub-tagunk, hogy egy mai író könyvet írt a híres magyar írók, költők magánéletéről.
A sztárok magas kerítésekkel, fákkal védik a magánszférájukat.
Nem beszélnek az életük egy részéről. Példaértékű ebből a szempontból Sinkovits Imre, Koncz Zsuzsa. Régebben ez talán könnyebb is volt.
Sztár csak a média által lehet valaki?
Itt megoszlottak a vélemények: egy tudós, egy író is lehet sztár, róluk kevesebbet tudunk.
Az első sztár talán Liszt Ferenc volt.

4. Máshogy olvasunk-e egy könyvet, ha ismerjük az író életrajzát, tudunk róla bizonyos dolgokat?

Egyesek szerint nem. Míg a többiek úgy nyilatkoztak, hogy őket befolyásolta. A bennük élő kép a szerzőről módosul. Ez pozitív, árnyaltabb is lehet. Van aki nem mindent hisz el a megjelent hírekből.
Nekem is okozhat problémát az, ha tudok az írókról valamit. Például Oscar Wilde gyönyörű szép meséket írt. Viszont amit az életéről tudok, az visszataszít. Hogy tudja ezt az ember szinkronba hozni?

5. Miért vagyunk kíváncsiak mások magánéletére?

Ez a kíváncsiság benne van az emberi természetben. Megnyugszunk, hogy ha ez meg az is megtesz kritizálható dolgokat, akkor mi is csinálhatunk ilyeneket.
A celebeknek nincs is igazi magánéletük, csak pótlékok.
Pedig a híres embereknek a felelősségük is nagy, hiszen sokaknak a példaképük.

6. Mi mennyit mutatunk meg másoknak a magánéletünkből?

Többet, mint régebben. De ezek felszínes dolgok. Panaszkodunk.
Attól is függ, hogy kinek milyen a szakmája: a tanárok, az orvosok mindig kirakatban élnek. Minden mozdulatukat figyelik. Újabban még azt sem lehet tudni, kit mikor vesznek fel mobilon és tesznek fel a netre. Ezt pedig a magánélet súlyos megsértése, és felháborító, hiszen az illető nem adta meg rá az engedélyt. Ezért mennek egyesek távolra kikapcsolódni, hogy ne legyenek ennyire szem előtt.

7. Mi lenne az ideális egyensúly magánélet és munka között?

Nincs ilyen. Rajtunk múlik, hogy mit mondunk el, hogyan öltözködünk.  Van egy régi mondás:
"Ruhád után fogadnak, beszéded után eresztenek."
Valamint: "Szólj, s ki vagy, megmondom!"
Törekedjünk az egyszerűségre, talán ez a legszerencsésebb.


2013. október 25., péntek

10/2. Az élet súlya

Mary Westmacott alias Agatha Christie Az élet súlya c. regényét olvastuk ehhez a témához. Hogyan szeressük jól a másikat? Erről is szól a könyv.
Ha az embert szeretik, az nehéz terhet ró rá.

2013. október 24., csütörtök

10/1. A szeretet határai

Nem is gondoltuk volna, hogy ez egy ilyen nehéz téma.
Ide másolom Halász Judit: Nehéz okosan szeretni c. számának linkjét, ami éppen erről szól:

http://www.youtube.com/watch?v=4k_36NrrOMg

A dal szövege:


Egy kis virág is okozhat nagy zavart
Néhány ostoba szó szörnyű bajt
Valami elszorul legbelül
És úgy szorít, hogy az ember menekül

Nehéz úgy szeretni, ahogyan kell
Amit a másik örömmel elvisel
Nehéz szeretni okosan, józanul
Szeretni sajnos senki nem tanul

Távol tart egy félénk mozdulat
S a vallomáshoz nincsenek szavak
Valahogy mindig rosszkor érkezünk
És néha magunk elől is megszökünk

Nehéz úgy szeretni, ahogyan jó
Ahogy az örömmel elfogadható
Nehéz szeretni okosan, józanul
Szeretni sajnos senki nem tanul

Búcsúzom Tőled, de látlak még talán
Isten Hozzád, kedvesem, gondolj néha rám

A közeledés is félreérthető
A hazugság is lehet megnyerő
Néha túlérzékenyek vagyunk
Máskor meg a büszkeség a bajunk

Nehéz úgy szeretni, ahogyan kell
Amit a másik örömmel elvisel
Nehéz szeretni okosan, józanul
Szeretni sajnos senki nem tanul

Búcsúzom Tőled, de látlak még talán
Isten Hozzád kedvesem, gondolj néha rám 

9/2. Özvegy és leánya

Kemény Zsigmond: Özvegy és leánya c. regénye a család minden gondját-baját felvonultatja.
Az író életrajza bővebben:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Kem%C3%A9ny_Zsigmond


2013. október 23., szerda

9/1. A család határai

1. Mi a család? 
  • Az emberek egy közössége, vagy több közösség kapcsolata, ahol a tagok közt leszármazottsági kapcsolat van, házasság vagy örökbefogadás.
  • rendszertanilag: egyik fő kategória, amely a rend és a nemzetségcsoport vagy a nemzetség fő kategóriái között helyezkedik el.
  • nyelvcsalád: azon nyelvek összességét értjük alatta, amelyek nyelvtörténetileg bizonyítottan avagy feltételezhetően egyetlen közös őstől származnak.
  • biológia: pl. méh-család
  • keresztyének családja
Természetesen mi az első értelemben foglalkoztunk a családdal bővebben. Normál esetben egy nő és egy férfi, valamint a gyerekek tartoznak ide.

2013. szeptember 5., csütörtök

8/2. Ne engedj el...

Kazuo Ishiguro: Ne engedj el című könyvét olvastuk ehhez a témához. A szerzőről nincs igazán magyar nyelvű életrajz, ezért idemásolom amit találtam:



Kazuo Ishiguro
(1954- )
  •  1954. november 8-án született Nagaszakiban, Japánban.
  • 6 éves kora óta él Angliában.
  •  A Kent Egyetem angol-filozófia szakán diplomázott, majd szociális munkásként helyezkedett el Londonban.
  •  1980-ban elvégezte a Kelet-Angliai Egyetem kreatív írás tanfolyamát Malcom Bradbury irányításával, és itt ismerte meg mentorát, Angela Cartert.
  • 1982-ben országos ismertséget hozott neki Pale View of Hills című első regénye. Azóta csak az írásnak szenteli idejét.
  •  1989-ben jelent meg máig leghíresebb regénye, A főkomornyik szabadsága, amellyel elnyerte a Booker-díjat.  James Ivory Napok romjai címmel rendezett belőle filmet, amit többszörösen is jelöltek Oscar-díjra. A főszereplők Anthony Hopkins és Emma Thompson.
  •  1995-ben adták ki a The Unconsoled című regényét, amelyet a javarészt Sanghajban játszódó, melodrámába ágyazott detektívtörténet, ezt a When We were Orphans követte 2000-ben.
  •  2005-ben jelent meg a melankolikus, komor hangulatú Ne engedj el…
  •  Egy London melletti kertvárosban él feleségével, Lornával és lányával, Naomival.
  •  2005-ben fejezte be az első egész estés forgatókönyvét, amelyből Fehér grófnő címmel forgattak filmet Isabella Rossellinivel a főszerepben.

Magyarul megjelent kötetei:
Ø A főkomornyik szabadsága, 1992
Ø Árva korunkban, 2002
Ø Ne engedj el, 2006

2013. szeptember 2., hétfő

8/1. Az önfeláldozás határai

Mi az önfeláldozás?
Valamilyen cél érdekében lemondunk érdekeinkről, vágyainkról, végső esetben az életünkről.
Általában az édesanyákra mondjuk, hogy önfeláldozók, bár ott az ösztön is belejátszik a dolgokba. Jézus hozta értünk a legnagyobb áldozatot. Felsoroltunk még olyan embereket, akiket önfeláldozónak tartottunk: Teréz anya, Schweitzer Albert, Gandhi, Böjte atya.

Mikor kényszer valami, és mikor áldozat?
Az áldozatnál fontos, hogy azonosuljon a céllal az illető. Ábrahám áldozata például önfeláldozás volt?

Hol a határ a fanatizmus és az önfeláldozás között?
Háborúban a katonák áldozatot hoznak. Az öngyilkos terroristákkal mi a helyzet? Az ő szempontjukból ez önfeláldozás, a mi szempontunkból fanatizmus. Kinek van igaza? Talán a  szeretet a döntő momentum?

Donorok: Véradás, szervadás.
A donorok önfeláldozóak, hiszen a testükből adnak egy részt. Száguldó motorosokra szokták mondani: Nézzétek, jönnek a donorok! Magyarországon nemrég változtak a törvények: ma már, aki nem tiltja meg, annak halála után szerveket vehetnek ki a testéből. Ugyanis nagyon kevés felajánlott szerv volt, s mióta beléptünk az európai transzplantációs unióba, nekünk is áldozatokat kell hoznunk, hiszen mi már rengeteget kaptunk.

2013. július 25., csütörtök

7/2. Sakknovella

Stefan Zweig: Sakknovella című alkotása nagyon tetszett mindenkinek. Frappáns, elgondolkodtató és sok témát felvet.

7/1. A tehetség határai

A tehetség, az intelligencia és a zseni fogalmát sokszor összekeverik egymással. Mi is a különbség?
Hivatalos megfogalmazás szerint:
http://geniuszportal.hu/node/77
Az IQ-tesztek nem műveltséget mérnek, hanem problémamegoldási képességet. A pszichológia a tehetséget ígéretnek kezeli. A zsenire nincs tudományos megfogalmazás, ez egy szubjektív fogalom. Dr. Czeizel Endre szerint azt, hogy ki a zseni, csak az utókor képes megállapítani.

2013. július 24., szerda

6/2. Corelli kapitány mandolinja

Ez a könyv is közönség-kedvenc lett azonnal. Aki csak a filmet látta, az nem tudja mit veszít! Maga az író is fanyalogva fogadta a filmet, amit jelentősen megrövidítettek, megváltoztattak, egy szóval hollywoodizáltak.
A könyv mottója is lehetne a következő idézet:
Nem ismeri azt az igazságot (a Duce), hogy a történelem a sok elsodort kisember életének történetéből összegződik.

6/1. Az együttélés határai

Mindenki megtapasztalhatja a lakva ismerszik meg a másik mondás igazságát, aki nem remete. Azonban nem mindegy, hogy kivel lakunk együtt, valamint, hogy szabad akaratunkból, vagy pedig kényszerből. A természetben is van együttélés, a szimbiózis. Az embereknél kicsit más a helyzet.

2013. július 23., kedd

5/2. A különös végrendelet

Fáy András: A különös végrendelet c. regénye egy nagyon aranyos kis könyvecske a magyar regényírás hajnaláról. Mindenkinek csak ajánlhatom!

5/1. Az akarat határai

Mik az akarat határai? Akaratgyenge kontra zsarnok. Az akaratnak fontos szerepe van az életünkben, mégsem beszélünk róla eleget.

2013. július 22., hétfő

4/2. Az apró dolgok istene

Arundhati Roy: Az apró dolgok istene c. regénye Indiában játszódik. Arról szól a könyv, hogy mi az, ami meghatározza az életünket.
Talán igaz, hogy a dolgok egy nap alatt megváltozhatnak. Hogy néhány tucat óra egész életek kimenetelét befolyásolhatja.

4/1. A társadalom határai

A társadalom az egyéneket egymáshoz fűző kapcsolatrendszer. Ez elég tudományosan hangzik, de mennyire befolyásolhatja az életünket?

2013. július 19., péntek

3/2. A kutya különös esete

Mark Haddon: A kutya különös esete az éjszakában c. regény nagy közönség-kedvenc lett. Kedvenc idézetem belőle:
Azt gondolom, hogy a prímszámok olyanok, mint az élet. Nagyon logikusak, de sohasem lehet megfogalmazni a szabályaikat, akkor sem, ha éjjel-nappal róluk gondolkodunk.

3/1. Az empátia határai

Márciusi témánk az empátia volt. Ráadásul márc. 25-e, amikor tartottuk a könyvklubbot, az autizmus napja, ez a betegség pedig szorosan kapcsolódik a könyvhöz, amit olvastunk. Ráadásul érintett is van köztünk, akinek az unokája enyhén autista, így személyes élményeket is hallhattunk.

2013. július 18., csütörtök

2/2. Vakság

José Saramago
José Saramago: Vakság című regénye nem aratott osztatlan sikert. Talán azért, mert remény, biztatás nem igazán található benne. Remélem, azért nem volt teljesen felesleges a könyv elolvasása! Néhány tanulságot leszűrhettünk belőle.

2/1. Az észlelés határai

Februári témánk az észlelés volt. Az érzékelés sokszor becsaphat bennünket. Biztosan sokan ismerik azokat a képeket, amiket kétféleképpen is lehet értelmezni. Például a Rubin-serleg:

Vagy a Boring-féle ábra:
Tehát az érzékelés nem mindig egyértelmű dolog. A tudományos definíciója ez:


Az észlelés olyan folyamat a filozófiában, pszichológiában és a kognitív tudományban, amely az érzéki információk megértésére, illetve a tudatosság megvalósítására szolgál. Az "észlelés", mint elnevezés egy latin szóból, a perceptio, vagy percipio szóból ered, melynek jelentése befogadás; összegyűjtés; birtokba vétel akciója; ésszel, elmével való felfogás.

2013. július 17., szerda

1/2. Isten veled, Matyora

A könyv, amit a témához olvastunk: Valentyin Raszputyin: Isten veled, Matyora. Mindig tanulmányozzuk az író életrajzát is, bár itt nem sok mindent találtam magyarul róla.

1/1. A hagyomány határai

A januári könyvklubon a hagyományokról beszélgettünk. Sok kérdés felmerült, először ezekre próbáltunk választ találni.

2013. július 16., kedd

a mohácsi könyvklub

Mohácson már négy éve működik a könyvklubom. Havonta gyűlünk össze, hogy megbeszéljünk egy előre kijelölt és mindenki által elolvasott könyvet. Mindenki más és más nézőpontból tekint egy regényre, ezért jó azokat összehasonlítani egymással.